Rīgas I Meža kapi

Sektors / Rinda / Vieta : IV / 000 / 343955

Jāzeps Vītols 26.07.1863 - 24.04.1948

Dzdsv simbol black

Komponists, diriģents, pedagogs

IV un V Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģents.

Jāzeps Vītols bijis viens no nacionālās skaņumākslas izveidotājiem un pirmais, kurš jaunradē sasniedza māksliniecisku perfekciju un kļuva starptautiski pazīstams. Vairāku paaudžu latviešu un cittautu komponistu izglītotājs, to skaitā Lūcija Garūta, Jēkabs Graubiņš, Helmers Pavasars, Volfgangs Dārziņš, Leonīds Vīgners. Latvijas Konservatorijas (LK) vadošais dibinātājs un ilggadējs rektors (1919 - 1944), vairāku mūzikas organizāciju vadītājs.

Dzimis Valmierā, Ģīmja dzirnavās. Mācījies Jelgavas reālskolā (1870–1877), privāti apguvis vijoles, klavieru, ērģeļspēli un mūzikas teoriju. Studējis Pēterburgas konservatorijā (1980–1886), pēc tam kļuvis par konservatorijas pedagogu (1886–1918). Pēterburgas perioda laikā mūziķis darbojies Pēterburgas vācu avīzē “St. Petersburger Zeitung”, atjaunojis un vadījis Pēterburgas Latviešu labdarības biedrības kori un nodibinājis Pēterburgas Latviešu dziedāšanas biedrības jaukto kori (1908). Sākot no 1891. gada J. Vītols kopā ar savu tuvāko draugu Jurjānu Andreju piedalījies folkloras vākšanas darbā.

Avots: Dziesmu svētku krātuve un Latvijas Mūzikas Informācijas Centrs
Bildes

Google maps
Skatīt Google Maps
Waze
Skatīt Waze
CEMETY rūpējas par Jūsu personas datu aizsardzību un ievēro Jūsu privātumu. Lasīt vairāk Mūsu privātuma politikā ir izklāstīti pamati, uz kuriem balstoties, mēs apstrādāsim visus par Jums iegūtos vai Jūsu sniegtos personas datus. Lūdzu, rūpīgi izlasiet privātuma politiku, lai izprastu mūsu viedokli un rīcību attiecībā uz Jūsu personas datiem un to apstrādi. Vispārīga datu aizsardzības regula, kā arī citu piemērojamo privātuma un datu apstrādes noteikumu izpratnē, datu pārzinis ir SIA “CEMETY”, reģistrācijas Nr. 40103618951, juridiskā adrese Straumēni 3-15, Zaķumuiža, Ropažu nov., Latvija, LV-2133. Ja Jums ir kādi jautājumi saistībā ar Jūsu personas datu apstrādi, Jūs varat sazināties ar mums, rakstot uz info@cemety.lv, ka arī uz mūsu adresi.